Gentle Bio-Energetics

Gentle Bio-Energetics – autorstwa dr Evy Reich

Terapia manualna stymulująca prawidłowy przebieg energii w ciele, niwelująca blokady somatyczne, lęki, stres, traumy, depresję, wspomagająca leczenie chorób somatycznych, psychicznych, psychosomatycznych. Wspomaga również prawidłowy rozwój, wpływa relaksująco i odprężająco.

W zależności od potrzeb odbiorcy posługuje się następującymi technikami; masaż motyla, masaż brazylijski, elementy terapii czaszkowo – krzyżowej, balans, elementy refleksologii.

http://gentlebioenergetics.blogspot.com/

https://www.youtube.com/watch?v=BBtKssmptlE

Kilka lat temu w trakcie turnusu rehabilitacyjnego na którym pracowałam jako terapeuta poczułam ogromne zmęczenie i wyczerpanie. Poprosiłam mojego przyjaciela z Singapuru o terapię. Zaproponował mi masaż, którego sama nazwa wywołała we mnie dreszczyk emocji; miał to być Masaż Motyla.  Po pierwszym „spotkaniu z motylem” poczułam się niezwykle energetycznie. I tak każdy dzień kończył się dla mnie  subtelnym dotykiem rąk mojego przyjaciela. W kolejne wieczory studiowałam i uczyłam się masażu by móc go praktykować w Polsce. Nie mając doświadczenia, certyfikatu ukończenia kursu, poprosiłam Dicka Overly /USA/ certyfikowanego terapeutę GBE, nauczyciela metody, o konsultację i zgodę wykonywania masażu na moich podopiecznych. Uzyskałam ją natychmiast z dużym wsparciem merytorycznym z jego strony.  Praktykowałam masaż głównie na dzieciach z różnymi dysfunkcjami. Obserwowałam, że masaż wpływa cudownie na ich rozwój i samopoczucie bez względu na ich problem psychofizyczny. Cudowny rezultat przyniósł również w sytuacji noworodka, któremu medycyna konwencjonalna dała tylko kilka dni życia. Mama masowała synka w tajemnicy przed personelem medycznym , wsuwając ręce do inkubatora. Po 2 dniach pojawiły się pierwsze reakcje życia. Masaże rozwijały go w niesamowitym tempie. Dziś ma 3 latka, żyje i rozwija się w miarę prawidłowo. Podobne zdarzenia miały miejsca wielokrotnie …

Masaż działa cudownie na autystów, pomimo, że autyści nie akceptują subtelnego dotyku ze względu na swoją nadwrażliwość. Jedna z moich ulubionych autystek  przychodząc na terapię najpierw bierze moją rękę i mówi: MOTYL. Zaczynamy więc spotkanie od subtelnego dotyku. Ona płacze i śmieje się na przemian uwalniając w ten sposób blokady psychofizyczne. Zabrzmi to może mało wiarygodni, ale zaczął się wtedy w moim życiu dziwny czas przyjaźni z motylami; siadały nieoczekiwanie na moich rękach, czasem mieszkały po kilka dni w moim domu, pojawiały się w snach … od znajomych dostawałam prezenty związane z motylami …

W sierpniu 2011 roku pojechałam na Łotwę by wziąć udział w 10 dniowym szkoleniu z GBE prowadzonym przez Dicka Overly. Było to jedno z moich najtrudniejszych szkoleń, ale dlatego też okazało się fascynujące. Po raz pierwszy mogłam zobaczyć i poczuć wstrząsające reakcje ciała, które związane były z uwalnianiem komórek pamięci a co za tym idzie natychmiastową poprawą  samopoczucia psychofizycznego, mojego i osób uczestniczących w szkoleniu. Po powrocie natychmiast zaczęłam praktykować GBE z dużymi rezultatami :

– pracowałam z depresją u osób dorosłych (w wielu wypadkach udało się po jakimś czasie wykluczyć leki psychotropowe)

– GBE wsparło wielu maturzystów z objawami lęku i stresu.

– u dzieci z dysfunkcjami psychofizycznymi poprawił się stan funkcjonowania psychofizycznego

– w wypadku padaczek u dzieci stosowałam skrócone techniki GBE (na początku pojawiały się częstsze  i mocniejsze ataki , które w trakcie terapii wyciszały się  a czasem ustępowały)

– GBE stosowałam również z osobami w śpiączkach w Instytucie w Indiach. Terapia poprawiła stan tych osób przywołując do życia kolejne funkcje organizmu; otwarcie oczu, ruchy kończyn, reakcje komunikacyjne.

– masaż motyla pomógł mi w niwelowaniu nadwrażliwości sensorycznej u dzieci, głównie w sferze dotyku

– u kobiet z problemami ginekologicznymi (menopauza, bolesne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę) eliminował dolegliwości (GBE ma już w Polsce kilkoro dzieci).

– zaobserwowałam duży problem z odblokowaniem energii na odcinku ośrodka seksualnego  u kobiet, które stosują spirale antykoncepcyjne.

– ponadto metodę tą wykorzystuję w profilaktyce, by pacjent  zachowywał dobre samopoczucie.

Czując ciągły niedosyt w zakresie pracy z GBE,  a też wątpliwości co do własnych umiejętności zaprosiłam Dicka Overly do poprowadzenia szkolenia w Polsce. Szkolenie odbyło się w czerwcu 2012 roku w Karpaczu. Kolejne obserwacje, praktyka z Mistrzem, doświadczenia tego szkolenia pozwoliły mi na głębszą penetrację organizmu ludzkiego.

Mijają 3 lata moich doświadczeń i praktyki z metodą GBE. Wciąż jestem zafascynowana możliwościami, szybkim i skutecznym działaniem technik a przede wszystkim bezinwazyjnym leczeniem chorób somatycznych i psychicznych moich pacjentów.

Zachęcam i zapraszam do odbycia tej fascynującej podróży w głąb siebie

Koryna Opala –Rybka

Arteterapia, terapie, diagnozy, szkolenia, warsztaty